FAMILY VACATION

FREE WIFI

GARDEN SEATING

ONLINE BOOKING

WELCOME

The Třeboň region is beautiful. Those who once saw the clouds reflecting on the surface of the local ponds will never forget the sight for the rest of their lives. I was born here. I have seen a part of the world, lived in different places, but the clouds were always with me. My family and I had remodeled the house at 711 Forest Street for ourselves. I look forward to my children returning here one day with their loved ones. 
They have a place here. But for now, our rooms are at your disposal.
Accept my invitation and I’ll show you where you can see the most beautiful clouds in the world.

Your O – BLA – KA, yes you read correctly O BLAžková KAteřina . 


Year-round comfortable accommodation in Trebon, ideal for families, groups of friends, couples, spa guests, business stays. The accommodation is situated in a quiet part of Trebon. 


OBLAKA ubytování, Třeboň Krásné, moderní, čisté ubytování v klidné části Třeboně a neuvěřitelně milá paní Kateřina, která se starala, aby náš pobyt byl co nejpohodovější. K dispozici zahrada s jezírkem, bylinky, úschovna kol a na terase rodinného pokoje posezení. Ubytování OBLAKA na jedničku s hvězdičkou!
Lucie
Lucie
13/07/2022
Ubytování Ubytování bylo na jedničku, skvělé moderní prostředí, krásný výhled na zahrádku. Moc všem doporučuji!
Martina
Martina
26/03/2022
Pokoj v Třeboni Skvělé ubytování, moc jsme si to užili, měli jsme apartmán, kde jsme si opravdu odpočinuli:) Rezervace na další rok, je jasná!
Pavel
Pavel
26/03/2022
Třeboň ubytování U paní Blažkové jsme strávili celý lázeňský pobyt a bylo to naprosto úžasné!
Dana
Dana
26/03/2022
Prolonged weekend in heaven! Looking for a great accommodation in Trebon? Then this is it! Perfect, easy-to-get-to-centre location but also very close to cycling tracks and nature. Beautifully furnished and well-equipped apartments with quiet resting place outside and nice garden with pool – The accommodation is a great choice when going to Trebon with kids as well. Very easy and pleasant communication with the owners who are simply gorgeous hosts! Looking forward to staying here again! 🙂
Miroslav Derych
Miroslav Derych
26/03/2022

Kateřina Blažková
Lesní 711, 379 01 Třeboň
info@oblakaubytovani.cz
+420 724 352 399